Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Święto Szkoły Podstawowej w Staświnach

2017-10-11 13:19:12 (ost. akt: 2017-10-11 13:21:50)

Autor zdjęcia: Izabela Puka

4 października 2017 r. w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z nadaniem imienia i sztandaru.

Nadanie patrona zainicjowała poprzednia dyrektor szkoły – Lidia Popczyńska, która to doprowadziła do uruchomienia całej procedury nadania szkole imienia, wyborów i złożenia wniosku z prośbą podjęcia uchwały.

Od wielu miesięcy na tę właśnie chwilę czekaliśmy z niecierpliwością, angażując się w różne działania, które mogłyby uświetnić ten październikowy dzień. Odbyło się szereg konkursów tematycznych: plastycznych i literackich. Uroczystość nadania imienia szkole rozpoczęła się od mszy świętej w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Miłkach, gdzie zgromadzili się zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Mszę św. odprawił Biskup Pomocniczy Ełcki – Romuald Kamiński wraz z Księdzem Proboszczem – Marcelim Ogarem.

Pani Dyrektor szkoły – Emilia Pływacz reprezentująca całe grono pedagogiczne i wszystkich pracowników szkoły prosiła Księdza Biskupa o poświęcenie i pobłogosławienie sztandaru Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu w Staświnach. Po zakończonej mszy św. wszyscy przemieścili się do szkoły na kolejną część ceremonii. P. Dyrektor serdecznie powitała przybyłych gości i podkreśliła, jak szczególnym w historii szkoły jest dzień nadania imienia i sztandaru szkoły.Z okazji tak wyjątkowego i niecodziennego wydarzenia w życiu naszej szkoły mogliśmy gościć najważniejszych przedstawicieli naszej gminy i regionu z Księdzem Biskupem – Romualdem Kamińskim na czele. Przybyli także: – P. Barbara Mazurczyk – Wójt Gminy Miłki, Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty – P. Wojciech Cybulski, Poseł na Sejm RP – P. Wojciech Kossakowski, Dyrektor Biura Poselskiego Jerzego Gosiewskiego – P. Janusz Pawlicki, płk. Leszek Flis – Dowódca 1 Batalionu Zmechanizowanego – 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, P. Renata Andruszkiewicz – Przewodnicząca MOZPO „Solidarność” w Wilkasach, Prezes Zarządu Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich – P. Jolanta Piotrowska, dyrektorzy pobliskich szkół podstawowych, rodzice, a także sympatycy i przyjaciele szkoły.

W części oficjalnej uroczystości wprowadzono sztandar szkoły, odśpiewano hymn narodowy. Rodzice przekazali sztandar Pani Dyrektor, ta następnie przekazała uczniom z prośbą, by swoją nauką i postawą umacniali autorytet szkoły, by był otoczony powszechnym szacunkiem i był znakiem uosabiającym Polskę i najwyższe wartości.

Sztandar dla społeczności szkolnej ma znaczenie symboliczne – to znak Polski, ale i naszej Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Następnie poczet sztandarowy zaprezentował zgromadzonym sztandar szkoły z dokładnym opisem jego wyglądu – awers i rewers. Sztandar to symbol honoru, godności i największej więzi z ojczyzną. Uczniowie, przejmując sztandar, całowali jego skraj, a potem przyrzekali go czcić, strzec jego honoru i pracować na dobre imię szkoły.

Po tej podniosłej i wzruszającej chwili przyszedł czas na premierowe odśpiewanie hymnu szkoły. Piosenka zatytułowana "Jesteśmy tu", powstała specjalnie na tę okoliczność. Część artystyczna była ostatnim przeżyciem tego dnia. Był to bardzo wzruszający występ uczniów z klas IV-VII, który opowiadał o życiu naszego Patrona – Św. Franciszka z Asyżu. Dzieci zostały doskonale przygotowane przez panie – Annę Kamińską i Martę Janeczek. Później głos zabrali goście, którzy gratulowali wyboru takiego patrona.

Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim przybyłym za uświetnienie swą obecnością naszej uroczystości, po której nadszedł czas na uroczysty obiad w stołówce szkolnej oraz pyszne ciasto, które upiekli niezawodni rodzice, a także tort z wizerunkiem sztandaru szkoły. Nadanie imienia szkole było świętem, które zapamiętamy na długo. Teraz nadszedł czas, by udowodnić, że jesteśmy godni nosić imię naszego Patrona.

Dyrektor Emilia Pływacz

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages